Strona główna / Sterowanie okulomotoryczne w zadaniach zwinności reakcyjnej u zawodników zespołowych gier sportowych

Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu realizowała projekt „Sterowanie okulomotoryczne w zadaniach zwinności reakcyjnej u zawodników zespołowych gier sportowych” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu MINIATURA 5.

Numer umowy: DEC-2021/05/X/NZ7/00478
Całkowita wartość projektu: 17 270 PLN
Okres realizacji projektu: od 2021-11-03 do 2022-11-02

Finansowanie obejmowało: usługę na wykonanie pomiaru z wykorzystaniem okularów Eye-Tracker oraz materiały eksploatacyjno-biurowe.

Celem działania naukowego było określenie relacji pomiędzy wybranymi parametrami sterowania okulomotorycznego a komponentami motorycznymi zwinności reakcyjnej (RA) u graczy gier zespołowych. Postawiono hipotezę, że parametry określające fiksacje, sakkady, wskaźnik mobilności oka będą w istotny sposób wyjaśniać zjawisko udziału czynnika percepcyjnego jako determinanta czasu wykonania próby RA. Czy zwiększona liczba fiksacji i ich długość będzie powodowała wydłużenie czasu wykonania próby RA? Czy szybsze ruchy sakkadowe gałek ocznych spowoduje skrócenie czasu próby? W jaki sposób wskaźnik mobilności oka wpływa na czas próby RA? Ze względu na wysokość przemieszczania się piłki podczas akcji w grze, przedstawiciele poszczególnych dyscyplin sportowych będą różnić się funkcjami okoruchowymi przy statycznym bodźcu świetlnym prezentowanym na jednej wysokości od podłoża.

Kierownik projektu: dr Marek Popowczak
tel. 71 347 35 48, e-mail: marek.popowczak@awf.wroc.pl

Uzyskany rezultat

1. Na podstawie przeprowadzonych badań i analizy statystycznej MANOVA stwierdzono istnienie znaczących różnic wyników RA pomiędzy grupami zróżnicowanych ze względu na płeć i rodzaj dyscypliny sportowej. Koszykarze uzyskali czas RA znacząco krótszy od koszykarek, siatkarek oraz siatkarzy. Natomiast siatkarze byli szybsi w próbie RA od siatkarek. Różnice czasów RA uzyskiwanych przez mężczyzn i kobiety potwierdzają inne wcześniejsze badaniach. Zauważony zaś brak znaczącego zróżnicowania między koszykarkami i siatkarzami, prawdopodobnie był spowodowany odmiennymi kompetencjami motorycznymi reprezentantów tych dyscyplin sportowych.
  2. Analiza parametrów sterownia okulomotorycznego umożliwiła zauważenie jedynie znaczących statystycznie różnic w liczbie sakkad między grupami zróżnicowanymi ze względu na płeć i rodzaj dyscypliny sportowej. Siatkarki różniły się większą liczbą sakkad od koszykarek, koszykarzy i siatkarzy.
  3. Przypuszcza się że kobiety częściej przenoszą wzrok w poszukiwaniu szczegółowych danych ze środowiska.
  4. Na podstawie analiza regresji wielorakiej stwierdzono, że fiksacje i wskaźnik mobilności oka nie miały wpływu na czas RA. Natomiast zauważono, że parametry sakkad u osób trenujących koszykówkę znacząco zmieniały wyniki próby motorycznej. Zbudowane modele regresji (dla koszykarek i koszykarzy) były istotne statystycznie i dobrze dopasowane do zmiennych objaśniających. U koszykarek zmienność w zakresie RA była w większości wyjaśniona przez liczbę sakkad i prędkość szczytową sakkad. Natomiast u koszykarzy wynik RA był w większości wyjaśniony czasem trwania sakkad. Wyższe wartości tych parametrów u osób trenujących koszykówkę powodowały wydłużenie czasu RA.

Publikacje

1. Popularyzatorski opis rezultatów działania naukowego, który zostanie umieszczony w materiałach informacyjnych Centrum NCN.
  2. Publikacja w trakcie przygotowania